Subiect "reangajare dupa pensionare" Deschis de Beer Marilena la data: 02/06/2011 9:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reangajare dupa pensionare
Scris de: Beer Marilena la data: 02/06/2011 9:04am
Gen: F
Data nasterii:13.05.1952
Stagiul de cotizare:34 ani si 10 luni (la care se adauga 5 ani de facultate cursuri la zi)
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Apreciez in mod deosebit site-ul dumneavoastra si avand in vedere ca in curand voi putea iesi la pensie la limita de varsta, doresc sa ma adresez dumneavoastra cu unele intrebari.

Dupa luna iunie 2011 imi voi putea depune dosarul de pensionare, dar totodata as dori sa ma reangajez la acelasi angajator sau la altul. Firma la care lucrez in prezent este foarte mica si nu are departament de resurse umane, astfel incat va fi necesar sa ma ocup singura de procedura de pensionare. In aceste conditii intrebarile mele sunt:

- odata cu depunerea dosarului de pensionare se face (presupun) desfacerea contractului de munca. Cat de curand pot sa inchei un nou contract de munca cu aceeasi firma sau cu alta?
- avand in vedere data mea de nastere, cand exact trebuie sa depun dosarul de pensionare?
- ce trebuie sa cuprinda dosarul de pensionare?
- intre anii 1992 si 1997 am lucrat ca cercetator la un institut, unde am prestat suplimentar (in regim de ore suplimentare platite) si activitate de traducator. In cazul in care dovedesc aceste venituri suplimentare cu adeverinta de la respectivul institut, se va tine seama de ele la calculul pensiei?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra
Re: reangajare dupa pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/11/2011 4:04am
1. Legea pensiilor 263/2010 nu prevede obligatia incetarii activitatii in cazul iesirii la pensie pentru limita de varsta astfel ca puteti continua activitatea pana la primirea deciziei de pensionare(si dupa cu acordul angajatorului) si astfel o perioada veti cumula pensia cu salariul.
Legile care limiteaza cumularea pensiei pentru limita de varsta cu salariul sunt :
-Legea 239/2009 care limiteaza cumularea pensiei cu salariu in cazul sectorului bugetar daca pensia este mai mare decat salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (pe anul 2011 acesta este de 2022 lei).
- Legea 53/2003 Codul muncii modificat prin legea 49/2010 care acorda dreptul angajatorului sa incteze contractului de munca la data indeplinirii conditiilor de pensionare pentru limita de varsta (dreptul nu inseamna obligatia).
2. Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 13 iunie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna , cu stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 2 luni.
3. Credem ca este preferabil sa analizati lista cu actele necesare la Casa de pensii teritoriale de care apartineti sau pe site-ul acesteia deoarece asa cum prezentati dv nu rezulta clar daca datele din carnetul dv de munca au fost scanate de casa de pensii si daca mai sunt necesare alte acte care se refera la ceva care nu ati prezentat in acest mesaj.
Noi va indicam urmatoarele :
-Cerere tip pe care o gasiti la casa de pensii
- Act de identitate care sa contina CNP-ul dv (original si copie)
- Carnetul de munca (original si copie)
- Adeverinte cu sporuri inainte de aprilie 2001 (original si copie)
- Adeverinta pentru facultate sau diploma si foaie matricola. (original si copie)
4. In perioada inainte de aprilie 2001 baza de calcul a punctajului pensie nu cuprinde plata orelor suplimentare sau in acord. Vedeti explicarea “Bazei de calcul a punctajului pensiei” de pe pagina principala a site-ului. Daca ati obtinut acest aceste castiguri pe baza de contract de colaborare, cu alt angajator, cu durata partiala si retributie fixa pot fi luate in calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1