Subiect "Calcul pensie militari" Deschis de Mardare Vasile la data: 02/07/2011 12:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie militari
Scris de: Mardare Vasile la data: 02/07/2011 12:43am
Gen:M
Data nasterii:16.10.1939
Stagiul de cotizare:
Alte date:pensie militara
Intrebare:Va rog daca se poate ca in acest portal sa introduceti un soft de calcul al pensiilor militare conform prevederilor Legii unitare a pensiilor pe modelul softului care este in acest site pentru pensiile civile. Ma adresez administratorului portalului LaPensie.com
Re: Calcul pensie militari
Scris de: la pensie la data: 02/11/2011 10:24am
Adaptarea programului de calcul pensie conform prevederilor legii unitare a pensiilor 263/2010 adica sa poata fi aplicat si militarilor va fi facuta mai tarziu din motive pe care nu le dezvoltam.
Daca sunteti pensionar militar si pensia dv a fost recalculata conform legii 119/2010 va precizam.
Site-ul nostru nu s-a ocupat cu aceste recalculari insa aceasta facandu-se dupa principiului contributivitatii conform legii 19/2000 calculul estimativ al pensiei se poate face cu programul de calcul pensie de pe site cu urmatoarele recomandari :
- Introduceti soldele si sporurile primite asa cum procedeaza cei din sistemul public (conform indicatiilor date pe site).
- Din program retineti “Punctajul total”.
- Calculati punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la 20 ani.
- Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu al pensiei (cu 5 zecimale) cu valoarea punctului de pensie adica 732.80 lei.
Daca pe parcurs aveti nelamuriri reveniti si in speranta ca pana atunci va mai scadea trficul si numarul de mesaje, va vom ajuta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1