Subiect "drept de munca dupa pensionare" Deschis de Alexandru la data: 02/07/2011 4:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drept de munca dupa pensionare
Scris de: Alexandru la data: 02/07/2011 4:02am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Doresc sa primesc o informatie in legatura cu dreptul de munca dupa pensionare la limita de varsta. Un pensionar care a fost pensionat la varsta de 45 de ani si primeste pensie din bugetul de stat. Are dreptul sa lucreze in continuare? Angajat fiind in invatamant cu salar tot de la bugetul de stat..... Pana cand poate sa ramana is functie? Noi care avem de lucrat inca ani buni vom fi dati afara si ei vor ramane?
Ce drepturi am eu, fata de acest om care ia si pensie si salar iar eu voi ramane pe drumuri?
Re: drept de munca dupa pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/13/2011 9:51am
Noi nu facem comentarii in favoarea unor categorii sau in defavoarea altora nu din cauza ca nu avem propria opinie ci din cauza ca prin statutul pe care singuri ni l-am impus am stabilit sa interpretam cat mai corect prevederile legale in vigoare.
Legile care limiteaza cumularea pensiei pentru limita de varsta cu salariul sunt :
-Legea 239/2009 care limiteaza cumularea pensiei cu salariu in cazul sectorului bugetar daca pensia este mai mare decat salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (pe anul 2011 acesta este de 2022 lei).
- Legea 53/2003 Codul muncii art 56 modificat prin legea 49/2010 care acorda dreptul angajatorului sa incteze contractului de munca la data indeplinirii conditiilor de pensionare pentru limita de varsta
- Legea 188/1999 Statutul functionarului public art 98 modificat prin legea 49/2010 care acorda dreptul angajatorului sa incteze contractului de munca la data indeplinirii conditiilor de pensionare pentru limita de varsta
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1