Subiect "punctaj anual periada facultate" Deschis de Oanta Sima Mihai la data: 03/26/2008 7:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj anual periada facultate
Scris de: Oanta Sima Mihai la data: 03/26/2008 7:11am
In legea pensiei punctajul anual pe perioada facultatii este o,25 pe cand in "Image1: Date necesare pentru persoana" in rubrica "Puncaj Facultate" este trecut 2,41039.
Va rugam sa ne spuneti care este punctajul corect.
Re: punctaj anual periada facultate
Scris de: lapensie la data: 03/26/2008 9:59am
Programul nostru se adreseaza in special celor care nu au iesit la pensie si care vor sa-si faca o estimare a pensiei. El se bazeaza pe prevederile legii 19/2000 nu pe instructiunile de aplicare utilizate de Casa de Pensii. Pentru cei care nu sunt la pensie am prevazut posibilitatea de alegere a codului „S” pe perioada facultatii cand se acorda conform legii o,25 puncte.
Deoarece programul este folosit si de pensionari care doresc sa verifice calcularea corecta a pensiei am prevazut pe pagina de inceput cu datele personale posibilitatea de a introduce punctajul acordat de Casa de Pensii fie prin decizii separate, la cei care s-a calculat acest drept ulterior iesirii la pensie, fie prin decizia de pensionare. Punctajul dat in Imaginea 1 din Pagina principala este al unui caz real al unui pensionar care a primit decizia de calcul ulterior iesirii la pensie pentru absolvirea politehnicii curs de 5 ani la zi .
Motivul diferentei intre punctaje nu l-am analizat ne avand instructiunile conform carora Casa de pensii calculeaza. Acestea probabil au in vedere mai multe criterii decat cele continute in lege avand in vedere ca punctajele primite difera de la un caz la altul
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1