Subiect "angajare la pensia anticipata partial" Deschis de Anca la data: 02/07/2011 8:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
angajare la pensia anticipata partial
Scris de: Anca la data: 02/07/2011 8:02am
Gen:F
Data nasterii:05.10.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Datorita raspunsurilor competente pe care le-am primit de la echipa D-voastra, in luna noiembrie am iesit la pensie anticipata. Va multumesc pentru ca existati. Apreciez acuratetea programului de calcul al pensiei.Intrebarea mea este urmatoarea: In ce conditii pot sa desfasor activitate profesionala - conventie civila sau contract de munca cu suspendarea platii pensiei. Cu stima.
Re: angajare la pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 02/14/2011 7:30am
Nu cunoastem Normele de aplicare alegii unitare a pensiilor 263/2010 care urmeaza sa fie elaborate si date publicitatii.
Dupa propria interpretare a prevederilor legii unitare a pensiilor 263/2010 pensionarii cu pensie anticipata partiala pot cumula pensia cu veniturie obtinute prin :
- calitatea de consilieri locali sau judeteni
- cadre militare trecute in rezerva sau asimilatii acestora
- persoane care relizeaza venituri de natura profesionala altele decat salariile din drepturi de autor sau contracte/conventii incheiate potrivit codului civil.
Daca doriti sa realizati venituri din drepturi de natura salariala trebuie sa comunicati Casei de pensii ca pe aceasta perioada sa va suspende pensia anticipata.
Va multumim pentru aprecierea muncii noastre si ne bucuram ca v-am fost de ajutor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1