Subiect "procedura de pensionare" Deschis de Mihai Balan la data: 02/08/2011 1:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
procedura de pensionare
Scris de: Mihai Balan la data: 02/08/2011 1:54am
Gen:
Data nasterii:8 aprilie 1947
Stagiul de cotizare:incadrat la 1 octombrie 1969-pana in prezent;
Alte date:absolvent facultate
Intrebare:Din informatiile de pe site-ul Dvs sunt pensionabil incepand cu data de 1 iunie 2011.Cand trebuie sa-mi depun cererea de pensionare la CJP? Este un formular tip.Obligatia depunerii cererii de pensionare imi revine sau este atributul firmei la care lucrez?Care sunt beneficiile mele pentru perioada de doi ani si 4 zile, cat am lucrat in grupa a II-a(perioada 1983-1985.
Re: procedura de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/15/2011 8:34am
Cererea (dosarul) de pensionare pentru pensie pentru limita de varsta puteti sa o depuneti incepand cu data de 8 mai 2011 cand realizati varsta standarg de pensionare de 64 ani si 1 luna avand si stagiul de cotizare necesar.
Cererea este tip si este pusa la dispozitie de Casa teritoriala de pensii de care apartine domiciliul dv si unde trebuie sa depuneti dosarul.
Legea unitara a pensiilor nu mai prevede obligatia angajatorului de a intocmi si depune dosarul de pensie si in acest caz aceste obligatii va revin dv.
Pe perioada stagiului de cotizare in gr II vi se va majora cu 25 % punctajul (lunar) al pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1