Subiect "Stagiul militar" Deschis de Ghinea Constantin la data: 02/08/2011 4:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiul militar
Scris de: Ghinea Constantin la data: 02/08/2011 4:08am
Gen:
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:41
Alte date:
Intrebare:Am facut armata inainte de angajarea mea in munca.
Totusi, prima pozitie din cartea de munca contine informatii despre stagiul meu militar (Specialitatea militara, Seria si Nr. livretului militar si datele intre care mi-am efectuat stagiul militar). M-am pensionat anticipat partial in feb.2008. In decizia de pensionare este trecuta si perioada stagiului militar (care nu a fost luata in considerare la cuantumul pensiei, pentru ca asa este normal). La limita de varsta, aceasta perioada va fi luata in calcul ?? Intreb acest lucru pentru ca eu mi-am pierdut livretul militar acum aprox. 10 ani. La comisariatul militar de care apartin mi s-a spus ca nu mai au evidenta persoanelor sarite de 50 ani. Deci alta dovada in afara cartii de munca (unde am evidentiat stagiul militar)nu mai am. Credeti ca este suficient faptul ca sunt trecut in catea de munca, pentru ami fi socotita si aceasta perioada la calculul pensiei pt. limita de varsta ??
Re: Stagiul militar
Scris de: la pensie la data: 02/15/2011 9:00am
Nu cunoastem instructiunile interne ale functionarilor Caselor de pensii dar si noi credem ca daca in decizia de pensionare a fost trecut stagiul asimilat pentru stagiul militar acesta a fost recunoscut si va fi luat in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Evidenta celor cu varsta peste 50 ani nu este tinuta la comisariatul militar ci exista in anumite arhive ale unitatilor unde ati facut stagiul militar, dar sa sperati ca nu veti avea nevoie sa cautati prin aceste arhive.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1