Subiect "Intrebari pensionare" Deschis de Cecilia Spighel la data: 02/08/2011 5:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebari pensionare
Scris de: Cecilia Spighel la data: 02/08/2011 5:21am
Gen:
Data nasterii:18.01.1958
Stagiul de cotizare:25
Alte date:angajarea la 01.10.1985 pana in prezent
Studii universitare: 6 ani
Intrebare:
Daca la calculul stagiului de pensionare intra si anii de facultate?
Daca da in ce proportie si cum influenteaza acest lucru?
Numarul de anu de facultate intra in calculul vechimii si pentru pensionarea anticipata?
Daca pe parcursul activitatii mele ca si angajat angajatorul nu a platit contributia pentru mine (desi mi-a retinut-o din salariu) ce repercursiuni poate avea acest lucru asupra mea si cum pot rezolva acest lucru acum?
Pot eu plati acum ?
Re: Intrebari pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/16/2011 1:37am
Perioada studiilor universitare este asimilata stagiului de cotizare si este luata in calculul vechimii si al punctajului pensiei cu exceptia pensiilor anticipate sau anticipate partiale.
La calculul punctajului pensiei pe periooada anterioara datei de 01 aprilie 2001 se ia in calcul salariul minim din acea perioada.
Nu am gasit in legea unitara a pensiilor 263/2010 prevederi privind influenta asupra calculului pensiei pe perioada in care angajatorul a retinut contributia de asigurare sociala de la angajat si nu a platit-o la casa de pensii. In cazul vechii legi a pensiilor aceasta precizare era facuta in normele de aplicare ale legii si credem ca si in cazul actualei legi ar trebui sa asteptam publicarea normelor de aplicare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1