Subiect "marire pensie gr. II" Deschis de Silvia Radu la data: 02/08/2011 9:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
marire pensie gr. II
Scris de: Silvia Radu la data: 02/08/2011 9:55am
Gen:F
Data nasterii:01.12.1954
Stagiul de cotizare: 32 ani 7 luni 14 zile
Alte date din care:
• gr.II ( L.3/1977) : 13 ani 6 luni 2 zile;
• conditii normale : 10 ani 9 luni 5 zile;
• stagiu asimilat : 4 ani 6 luni ;
• stagiu asimilat(alte drepturi) : 7 luni 7 zile;
• stagiu aferent gr II : 3 ani si 3 luni

Intrebare:
1.Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti care va fi marirea de pensie aferenta grupei de munca ce se va da probabil din luna feb 2011 ? Eu am lucrat in gr.II ( L.3/1977) : 13 ani 6 luni 2 zile. La televizor s-a spus de o marire cu 93 Ron ceea ce cred ca e o minciuna, pentru ca nu pot beneficia toti pensionarii care au lucrat in grupele de munca I sau II, de o suma fixa.
Va multumesc anticipat pentru raspuns si de asemenea pentru ajutorul pe care l-am primit de fiecare data de la Dvs. prin raspunsurile date si prin programul de calcul al pensie.
Sa aveti o saptamina minunata
Silvia
Re: marire pensie gr. II
Scris de: la pensie la data: 02/17/2011 2:23am
Calculul punctajului suplimentar pentru stagiile de gr I si II conform OU 2009 este mai dificil si din aceata cauza nu am reusim inca sa-l implementam in programul de calcul pensie. El se face prin majorarea cu 25 % a punctajelor lunare (anuale) obtinute de pensionar pe perioada stagiului de Gr II si cu 50% a punctajelor pe perioada stagiului de gr I.
Pentru pensionarii care au iesit la pensie inainte de 2 noiembrie 2008 si care au mai primit o majorare conform OU 100/2008 in februarie se acorda diferenta intre punctajul suplimentar calculat conform OU 209/2008 si cea conform OU 100/2008 pe care au primit-o deja.
Avand in vedere cele spuse mai sus este evident ca majorarile nu vor fi identice pentru toti pensionarii ci ceiace ati auzit la televizor era o medie a majorarilor de care beneficiaza cei peste un million si jumatate de beneficiary ai acestei majorari.
Re: marire pensie gr. II
Scris de: Silvia Radu la data: 02/24/2011 9:43am
la pensie :
Calculul punctajului suplimentar pentru stagiile de gr I si II conform OU 2009 este mai dificil si din aceata cauza nu am reusim inca sa-l implementam in programul de calcul pensie. El se face prin majorarea cu 25 % a punctajelor lunare (anuale) obtinute de pensionar pe perioada stagiului de Gr II si cu 50% a punctajelor pe perioada stagiului de gr I.
Pentru pensionarii care au iesit la pensie inainte de 2 noiembrie 2008 si care au mai primit o majorare conform OU 100/2008 in februarie se acorda diferenta intre punctajul suplimentar calculat conform OU 209/2008 si cea conform OU 100/2008 pe care au primit-o deja.
Avand in vedere cele spuse mai sus este evident ca majorarile nu vor fi identice pentru toti pensionarii ci ceiace ati auzit la televizor era o medie a majorarilor de care beneficiaza cei peste un million si jumatate de beneficiary ai acestei majorari.


Iata ce raspuns am primit de la Casa Nationala de Pensii la intrebarea mea " de ce nu mi s-a marit pensia aferent anilor lucrati in gr. II din ian 2011 ( m-am pensionat in martie 2005 ) :
" Potrivit prevederilor art. 169 alin ( 1) din legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 2 noiembrie 2008 inclusiv, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si / sau II-a de munca, beneficiaza incepind cu data de 1 ianuarie 2011 de majorarea punctajelor aferente perioadelor realizate in aceste activitati conform prevederilor art. 169 din lege, exceptia alin ( 6 ), care se aplica incepind cu 1 ianuarie 2012, respectiv pentru perioadele lucrate in conditii deosebite de munca ( dupa data de 1 aprilie 2001 )."

Sincera sa fiu , nu mai inteleg nimic, pentru ca citind articolele din lege indicate mai sus, deduc ca, conform art. 169 alin ( 6 ) aceasta marire o imping la toata lumea in 2012. Am inteles eu gresit ?
Re: marire pensie gr. II
Scris de: la pensie la data: 03/07/2011 2:35am
Raspunsul celor de la Casa Nationala de Pensii este unul general cu prevederile legale si nu raspunde la intrebarea dv.
Nu trebuie sa va ingrijoreze prevederea din art 169 alin (6) din legea unitara a pensiilor 263/2010 deoarece acesta se refera la cei care au lucrat stagii in conditii deosebite dupa 01 aprilie 2001 si dupa cate stim noi din mesajele dv anterioare dumneavoastra ati lucrat in grupa II inainte de aprilie 2001.
Credem de asemenea sa mai aveti putina rabdare deosrece cunoastem cazuri in care la pensia din luna februarie nu au primit majorarea punctajului pentru stagiile in gr I si II si apoi le-au primit dupa cateva zile prin posta.
Un motiv de linistire ar fi sa verificati daca ati primit un punctaj suplimentar in octombrie 2009 conform OU 100/2008. Dupa cate imi amintesc prin mai 2009 am mai discutat cu dv referitor la acest punctaj dar nu stiu daca l-ati primit.
Deasemeni ar trebui sa fiti sigura ca dupa noembrie 2008 nu ati cerut cumva din alte motive recalcularea pensiei sau daca aceasta s-a facut pentru modificarea gradului de invaliditate pentruca in aceste cazuri aceasta majorare vi s-a acordat atunci si acum nu o mai primiti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1