Subiect "cand pot iesi la pensie?" Deschis de Margineanu Aurel la data: 02/08/2011 12:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie?
Scris de: Margineanu Aurel la data: 02/08/2011 12:00pm
Gen:masc.
Data nasterii:21.02.1950
Stagiul de cotizare:25ani
Alte date:pensionar gr.2 invaliditate din 1995 cu revizie anuala
Intrebare:e o modificare in noua legislatie fata de cei ca mine sau asteptam sa "crapam" daca nu ajungem la 65 ani- pedeapsa ca ne-am imbolnavit si am iesit din "campul muncii"?
Re: cand pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 02/17/2011 4:49am
Ne pare rau ca trebuie sa va raspundem ca in cazul dv prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 nu sunt modificate fata de de vechea legislate a pensiilor. Singura modificare care s-a facut (si care se facea si fara a se modifica legea pensiilor 19/2000) este ca trecerea de la pensia de invaliditate la cea la pensie pentru limita de varsta se va face din oficiu (fara cerere) in luna februarie 2015.
La aceasta data va fi recalculata pensia iar daca din calcul va rezulta o suma mai mica se va mentine pensia de invaliditate.
am omis sa mentionez ca am 2 ani 4 luni 29 zile in gr.2 de munca ;de altfel am primit ceva bani in plus pentru aceasta de curand.Mltumesc
Scris de: Margineanu Aurel la data: 02/19/2011 5:28am
la pensie :
Ne pare rau ca trebuie sa va raspundem ca in cazul dv prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 nu sunt modificate fata de de vechea legislate a pensiilor. Singura modificare care s-a facut (si care se facea si fara a se modifica legea pensiilor 19/2000) este ca trecerea de la pensia de invaliditate la cea la pensie pentru limita de varsta se va face din oficiu (fara cerere) in luna februarie 2015.
La aceasta data va fi recalculata pensia iar daca din calcul va rezulta o suma mai mica se va mentine pensia de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1