Subiect "recuperare carte de munca" Deschis de Elena Magdici la data: 02/08/2011 4:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recuperare carte de munca
Scris de: Elena Magdici la data: 02/08/2011 4:29pm
Gen:feminin
Data nasterii:19.10.1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dupa pensionare am activat cu carte de munca la un SRL.-4 luni.Contractul de munca a incetat de 1 luna si nu reusesc sa recuperez cartea de munca.Cei de la firma spun ca I.T.M.-Buc.a trimis cartile de munca la scanare(sediul din Vitan-deci si cartea mea).Patronul spune ca daca vreau ,sa merg eu la sediul din Vitan,sa o ridic pe baza de buletin si sa platesc amenda ca-mi cer cartea de munca.Puteti sa-mi oferiti o solutie pentru a-mi recupera cartea de munca?sau sa ma invatati cum sa procedez si unde sa merg?Multumesc
Re: recuperare carte de munca
Scris de: la pensie la data: 02/17/2011 6:34am
Circuitul carnetelor de munca, daca acestea au fost la ITM, trebuia sa fie : de la ITM la Casa de Pensii- scanarea acestora si apoi returnarea lor la ITM.
Conform legii scanarea trebuia sa se termine la sfarsitul lunii noiembrie 2010 si deci dupa parerea noastra acestea trebuiau returnate pana acum la ITM si apoi la angajator.
Deci dupa parerea noastra trebuie sa mergeti pe traseul invers adica :Angajator- ITM – Casa de Pensii pentru a va regasi carnetul de munca pe care aveti dreptul sa-l recuperati fara amenda deoarece operatiunea de scanare oficial s-a incheiat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1