Subiect "reducere virsta standard" Deschis de nicolae la data: 02/09/2011 11:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere virsta standard
Scris de: nicolae la data: 02/09/2011 11:27am
Gen:m
Data nasterii:16.11.1954
Stagiul de cotizare:27 ani fara stagii asimilate
Alte date:14 ani grII cond deosebite
Intrebare:Sint pensionar gr,IIinvaliditate ;conform legii
art 79 pensionarii cu mai putin de 5 ani pina la virsta standard de pensionare nu sint supusi revizuirii medicale.
Se ia in considerare faptul ca beneficiez de reducerea cu 3 ani a virstei standard din cauza conditiilor astfel incit
de la 58 de ani sa beneficiez de aceasta prevedere?63-3-5=58
Re: reducere virsta standard
Scris de: la pensie la data: 02/18/2011 8:19am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 16 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, cu stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 2 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 30 ani si 2 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite pentru care beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani conform careia aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 16 noiembrie 2014 daca atunci realizati stagiul de cotizare de 35 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca si stagiul asimilat pentru pensie de invaliditate).
Pentru a beneficia de scutirea de a va prezenta la revizia medicala periodica dupa varsta de 60 ani trebuie sa indepliniti conditia sa aveti stagiul de cotizare de 35 ani.
Nu cunoastem normele de aplicare ale legii unitarea pensiilor si nu va putem confirma ca stagiul asimilat pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se ia in calcul stagiului de cotizare pentru scutirea de prezentare la expertiza medicala (vechea lege nu lua in calcul aceasta perioada si presupunem ca nici aceasta nu o va lua in calcul)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1