Subiect "varsta de pensionare" Deschis de Radu Elena la data: 02/09/2011 1:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: Radu Elena la data: 02/09/2011 1:47pm
Gen:feminin
Data nasterii:27.02.1961
Stagiul de cotizare:incadrat24 ani si 6 luni +5 ani facultata la zi
Alte date:conditii speciale=21 ani , 3 ani 75%grupa 1
Intrebare:cand pot iesi la pensie in conditii normale?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/18/2011 9:41am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 27 februarie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, cu stagiul complet de cotizare de 32 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deoarece stagiile in grupele de munca sunt prezentate confus am presupus ca ati avut un stagiu de cotizare in gr I echivalat cu conditii speciale, un stagiu de 3 ani lucrat partial in gr I echivalat cu conditii deosebite si un stagiu lucrat in conditii speciale si pentru acestea am facut calculele.
Pentru toate stagiile lucrate in gr I si conditii speciale de 24 ani beneficiati de un spor de vechime de 12 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de 41 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 21 ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 51 ani si 6 luni adica in 27 august 2012.
Pentru stagiul de 3 ani lucrat partial in gr I echivalat cu conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece este mai mic decat limita minima pentru care se acorda o asemenea reducere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1