Subiect "contributii" Deschis de urelav la data: 02/10/2011 1:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributii
Scris de: urelav la data: 02/10/2011 1:27pm
Sunt pensionar anticipat.Conform legii 31 1990 sunt si administrator in consiliul de administratie a societatii.Intrebare:Conform legii pensiilor va trebui sa renunt la pensie?Va trebui sa platesc contributie la pensii?Mi se va recalcula pensia conform viitoarelor contributii? Va multumesc.
Re: contributii
Scris de: urelav la data: 02/11/2011 2:56am
urelav :
Sunt pensionar anticipat.Conform legii 31 1990 sunt si administrator in consiliul de administratie a societatii.Intrebare:Conform legii pensiilor va trebui sa renunt la pensie?Va trebui sa platesc contributie la pensii?Mi se va recalcula pensia conform viitoarelor contributii? Va multumesc.
Re: contributii
Scris de: la pensie la data: 02/20/2011 10:22am
Legea unitara a pensiilor 263/2010 prevede :
Art 114 alin (1) litera b Pensia unui pensionar care beneficiaza de pensie anticipata se suspenda in cazul in care se regaseseste in situatiile prevazute la art 6 alin (1) punctele I, II sau IV.
In art 6 alin (1) punctul IV litera a se incadreaza “administratorii sau managerii care au incheiat contract de administrare sau de management” care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic, echivalentcu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (in anul 2011 acest salariu a fost stabilit la 2022 lei conform art 15 din legea 287/2010)
Deci dupa cele de mai sus noi consideram ca pensia dv se suspenda daca din functia de administrator pe care o aveti realizati un venit anual mai mare de 8088 lei pe anul 2011. Pe anul 2012 se va fixa alt salariu mediu brut si alta limita a venitului annual din functia de administrator.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1