Subiect "pensie" Deschis de elena.c la data: 02/11/2011 1:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: elena.c la data: 02/11/2011 1:51am
Gen:
Data nasterii:11.10.1955
Stagiul de cotizare:33ani si 5 luni
Alte date:am lucrat 11 ani 11 luni si 25 zile in grupa a lla pentru care am primit adeverinta conf.nominalizarii efectuate prin Hotarirea Consiliului de administratie nr.3/91si490/1991.Temeiul juridic al incadrari in gr.a lla il reprezinta Ordinul MMOS, al Minis.Sanataatii si al Presedintelui conisiei nationale pt.protectia muncii nr.50/1990si HG 1223/1990.
Intrebare:
Doresc sa stiu daca beneficiez de avantajele gr.a lla , adica mi se adauga la vechime 2ani si 9 luni si mi se reduce virsta standar de pensionare cu 2 ani?
Sunt in pragul somajului si as vrea sa stiu daca ma pot pensiona anticipat, care ar fi penalizarea si pe ce durata de timp(pina la virsta de 58 de ani sau pina la 60 ani)?
Pot depune dosarul de pensie oricind sau este o data limita care m-ar avantaja la calculul pensiei.
Va multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/21/2011 1:54am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 11 ianuarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni, cu stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Datele prezentate de dv pentru stagiul in gr II sunt suficiente pentru a fi luat in calcul de casa de pensii (in adeverinta ar trebui sa fie consemnata si pozitia din anexa 2 la Ordinul 50/1990 in care se incadreaza locul dv de munca)
Pentru stagiul de 11 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 36 ani si 2 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite pentru care beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani conform careia aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 3 luni adica in 11 ianuarie 2014.
Acum aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 26,25 %) diminuarea se aplica pana in 11 ianuarie 2014 cand pensia se transforma din oficiu (fara cerere) in pensie pentru limita de varsta.
Daca sunteti trecuta in somaj si pe aceasta perioada primiti indemnizatie de somaj ar trebui sa mai analizati putin daca este bine sa cereti imediat pensie anticipata partiala deoarece :
- perioada somajului este considerata stagiu de cotizare si se ia in calculul pensiei cu indemnizatia de somaj in loc de salariu
- daca amanati cererea pensiei anticipate partiale diminuarea acesteia scade cu 0,75 % pe luna adica cu 9 % pe un an cat ati beneficia de somaj.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1