Subiect "Pensie la limita de varsta" Deschis de Mihai Tecuceanu la data: 02/13/2011 1:56pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta
Scris de: Mihai Tecuceanu la data: 02/13/2011 1:56pm
Gen: M
Data nasterii: 21.04.1953
Alte date:
Am lucrat 10 luni in grupa I , 13 si 6 luni (conditii speciale de munca anterior 2001.04), 5 ani (grupa II) , 2 ani (conditii normale) . In 2001 m-am pensionat pe caz de boala (gradul III) , In 2003 mi-a schimbat in (gradul II) pana in 2010.
Intrebare:
Am facut solicitare de Pensie la limita de varsta in 10.10.2010 si nu am primit raspuns.
Cand am sunat la casa de pensii au spus ca daca in 30 de zile nu primesc aviz negativ inseamna ca ma incadrez si sa astept decizia.
Oricum eu sunt nelinistit deoarece am facut calcul pensiei si e ceva interpretabil.
Pe ultima decizie de pensie scrie 13 si 6 luni (conditii speciale de munca anterior 2001.04) si 10 luni grupa I , eu am lucrat 13 si 6 luni in unitate miniera si 10 luni in mediu toxic (turnatorie).
Sunt nedumerit deoarece in cartea de munca e trecut grupa I si cand am lucrat la unitatea miniera si 10 luni la turnatorie.
Am vazut ca in tabelul nr.4 ca se specifica reducerea varstei de pensionare pentru cei care au lucrat in grupa I , la 14 ani de grupa I este 8 si 5 luni si m-as incadra.
Intrebare > daca se cumuleaza reducerea varstei de pensionare a celor 13 si 6 luni (conditii speciale de muna anterior 2001.04) cu 10 luni grupa I
Eu am vazut ca la articolul 167 (3) scrie:
Prevederile alin. (1) se aplică şi în cazul asiguraţilor prevăzuţi la art. 20, dacă acestea sunt mai avantajoase decât cele stipulate în anexele nr. 4 şi 5.
....................
In mare am facut calculul 13 , 6 luni (gr.I –C.S.) + 10 luni (gr.I) + 5 ani (gr.II)+ 2 ani (conditii normale) = 21 si 4 luni + 6 ani (spor gr.I) = 27 si 4 luni + 9 ani pensie de boala = 36 ani (deci este stagiu complet)
...........
In final repet nedumerirea daca se cumuleaza la reducere 13 si 6 luni cu cele 10 luni. Ca daca nu ma incadrez la 12 ani cu redurere 7 ani si 2 luni , si atunci nu m-as mai incadra acum.
In plus pierd legea 19.2001 si dupa aceea intru pe legea 263.
A trecut 4 luni si Casa de Pensi imi spune sa astept ca e dosarul in lucru , si imi e teama sa nu imi vina aviz negativ.
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: Mihai Tecuceanu la data: 02/18/2011 2:45am
vin cu o precizare , eu am 5 ani si 6 luni grupa II , ma gandesc ca daca cele 10 luni grupa I nu se pot cumula la reducere cu cei 13 ani si 6 luni conditii speciale, poate se cululeaza cu 5 ani si 6 luni grupa II. Ar fi bine si asa ca as avea reducere 1 an + 7 si 2 luni = 8 ani si 2 luni reducere. Si in varianta asta m-as incadra.
Banuiesc ca cele 10 luni trebuie folosite cumva la reducerea varstei de pensionare.
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/22/2011 9:59am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 21 prilie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupele de munca s-au numit conditii speciala sau conditii deosebite. Dupa aprilie 2001stagiile in grupele de munca I si II au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 sau prevederile legii 19/2000 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Din mesajul dv intelegem urmatoare :
-Stagiul de 13 ani si 6 luni lucrati in minerit a fost echivalat cu conditii speciale conform art 20 alin (1) litera a din legea 19/2000
- Stagiul de 10 luni in gr I a fost echivalat cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001
Stagiul de 5 ani si 6 luni in gr II a fost echivalat cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001
Pentru stagiile de gr I si II beneficiati de sporuri de stagiu de cotizare astfel: Pentru 14 ani de stagiu in gr I de un spor de vechime de 7 ani iar pentru stagiu de 5 ani in gr II de un spor de vechime de 1 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiu de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate (9 ani) si realizati un stagiu total de cotizare de peste 39 ani.
In functie de modul de echivalare al locului de munca de gr I exista urmatoarele variante de iesire la pensie la limita de varsta:
Varianta 1
Indiferent cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I dupa aprilie 2001 prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 pentru stagiul de 14 ani in gr I beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 8 ani si 6 luni, si puteati sa va pensionati cu pensie la limita de varsta in luna octombrie 2010 atunci avand stagiul de cotizare de 32 ani si 10 luni fara a lua in calcul sporurile de vechime. Dupa calculele noastre indeplineati aceasta conditie cumuland si stagiul asimilat pentru pensie de invaliditate.
In cazul incadrarii in acest articol nu se mai ia in calcul si reducerea pentru stagiul in gr II echivalat cu conditii deosebite
Varianta 2
Exista si varianta utilizarii tuturor stagiilor lucrate in grupele I si II de munca astfel
Prin incadrarea in art 44 din legea 19/2000 pentru stagiul incadrat in conditii speciale intre 12 ani si 6 luni si 15 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani
Pentru stagiul lucrat in conditii deosebite de 6 ani ( 10 luni in gr I si 5ani si 6 luni in gr II) se acorda reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 6 ani si deci puteti sa va pensionati in aceasta varianta la varsta de 59 ani adica in 21 aprilie 2012.
Daca aveti probleme cu incadrarea in varianta 1 prevederile art 167^1 nu se mai regasesc in legea unitara a pensiilor 263/2010 dar in varianta 2 prevederile acestei legii maresc reducerile varstei de pensionare la 7 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 21 octombrie 2011
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1