Subiect "pensie de invaliditate din gradul II in III" Deschis de Mihalache Cristina la data: 02/14/2011 3:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate din gradul II in III
Scris de: Mihalache Cristina la data: 02/14/2011 3:00am
Gen:f
Data nasterii:1970
Stagiul de cotizare:20 ani 6 luni si 11 zile
Alte date:
Intrebare:La comisia de expertiza medicala din gradul II de invaliditate mi s-a stabilit gradul III. Ce presupune asta? Mi se reduce pensia? Mentionez ca starea mea de sanatate nu s-a modificat.In ce conditii pot contesta decizia medicala, si in ce termen?
Diagnosticul pus este de Deficienta functionala accentuata, Hemipareza drp post AVC HTA gr I, angor de efort
Re: pensie de invaliditate din gradul II in III
Scris de: la pensie la data: 02/23/2011 6:02am
La trecerea dintr-un grad de invaliditate in altul pensia de invaliditate se recalculeaza conform noii situatii. Pensia recalculata poate fi mai mica sau mai mare si nu putem aprecia in cazul dv cum va fi deoarece nu avem datele necesare. In principiu pentru cei care trec de la gradul II la III si au stagiul de cotizare mai mic decat stagiul complet de cotizare (dv aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani) pensia recalculata se diminuiaza.
Contestatiile se fac conform art 71 din legea unitara a pensiilor 263/2010 adica:
- Contestarea deciziei de incadrare in gradul de invaliditate se face in termen de 30 zile de la comunicare la Comisiile Medicale de Contestatii care functioneaza in cadrul Centrelor Regionale de expertiza Medicala a Capacitatii de Munca si Institutul National de Expertiza Medicala si Recuperarea a Capacitatii de Munca. Adresa acestora o aflati la Casa Teritoriala de Pensii de care apartineti..
-Contestatia se solutioneaza in termen de 45 zile si se comunica in termen de 5 zile de la solutionare.
- Deciziile comisiilor medicale de contestatii pot fi atacate la instantele judecatoresti competente (Tribunale Judetene sau de Sector) in termen de 30 zile de la comunicare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1