Subiect "pensie anticipata" Deschis de Ghita Marinela la data: 02/14/2011 6:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Ghita Marinela la data: 02/14/2011 6:25am
“Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti varsta de pensionare sau posibilitatea unei pensii anticipate pentru urmatoarele date:
- femeie nascuta pe 14 februarie 1958
- loc de munca:1976 - august 2008 , conditii deosebite(spor de greutate), grupa II de munca am avut cat am lucrat - am lucrat in domeniul prelucrarii lemnului - Alprom Pitesti, iar pe decizia de pensie sa-u trecut calculate urmatoarele date: beneficiati de 6 ani in grupaII de munca si 7 ani conditii deosebite)
- din august 2008 pana in prezent sunt pensionata pe caz de boala ( august 2008-august 2009 - gradul II ; 2009 pana in prezent gradul III )
Va multumesc”
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/23/2011 7:42am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in 14 februarie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, cu stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 13 ani in grupa II si conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate si realizati un stagiu total de cotizare de peste 37 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si cumulate cu stagiul de 7 ani lucrat in conditii deosebite realizati un stagiu de 13 ani in aceasta grupa pentru care beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 14 august 2016.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 22,50 %) la varsta de 56 ani adica in 14 februarie 2014.
Pentru pensie anticipata (nediminuata) se cere sa aveti varsta mai mare de 56 ani si stagiul de cotizare de 39 ani (luand in calcul sporul de vechime pentru grupele de munca insa fara a lua in calcul perioada de pensie de invaliditate).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1