Subiect "la ce varsta pot sa ies la pensie conform noii legi din 2010" Deschis de monica malutan la data: 02/15/2011 6:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
la ce varsta pot sa ies la pensie conform noii legi din 2010
Scris de: monica malutan la data: 02/15/2011 6:20am
Gen: feminin
Data nasterii: 1961
Stagiul de cotizare:25 ani si 7 luni
Alte date: am lucrat in grupa I din 2 sept 1985 pana in martie 2001
Intrebare: La ce varsta pot sa sper ca ies la pensie conform noii legi? Cei 5 ani de facultate la ce sunt folositi in calculul vechimii?
Re: la ce varsta pot sa ies la pensie conform noii legi din 2010
Scris de: la pensie la data: 02/24/2011 9:08am
Din pacate in cazul dv varsta standard de pensionare depinde si de luna de nastere pe care o tineti inca ascunsa. In acest caz va invitam sa o calculati singura pe site mergand din pagina principala sau de pe forum pe “Varsta de pensionare” si va calculati varsta de pensionare conform legii unitare a pensiilor 263/2010 fara reduceri pentru stagiul in grupa de munca
Deasemeni si reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca accesand pe site “Reducerea varstei de pensionare”
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” in conditiile prevazute in legislatia pensiilor. Pentru a afla aceasta trebuie sa va informati la intreprinderea la care ati lucrat de unde trebuie sa obtineti si o adeverinta cu acest stagiu si cu incadrarea in grupele de munca. Noi presupunem ca in cazul dv a fost echivalata cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 15 ani gr I beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu de cotizare total de 38 ani.
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru un stagiu in aceasta grupa de 15 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani pe care o scadeti din varsta standard de pensionare pe care v-am explicat cum o determinati si obtineti varsta de pensionare redusa pentru limita de varsta.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 18 %) la o varsta cu 5 ani mai mica decat varsta standard de pensionare determinate in functie de data de nastere.
Stagiul asimilat pentru staudii universitare de 5 ani este luat iin calcul atat la vechime cat si la punctajul pensiei cu exceptia pensiilor anticipate sau anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1