Subiect "data iesirii la pensie anticipata" Deschis de muza mioara la data: 02/15/2011 7:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data iesirii la pensie anticipata
Scris de: muza mioara la data: 02/15/2011 7:09am
Gen:f
Data nasterii:1957 7sept.
Stagiul de cotizare:30 [8ani 9 luni grupa1, 12ani 10 luni grupa2, conditii normale dupa 2001 8ani 2 luni]
Alte date:20 06 2007 am iesit la pensie caz de boala grad 2
Intrebare: cand pot iesii la pensie anticipat?
Re: data iesirii la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/24/2011 9:45am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 07 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 10 luni.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Pentru a afla aceasta trebuie sa va informati la intreprinderea la care ati lucrat de unde trebuie sa obtineti si o adeverinta cu acest stagiu si cu incadrarea in grupele de munca.
Pentru stagiul de 8 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si pentru stagiul de 13 ani in gr II (intregit cu un stagiu de 2 luni nevalorificat la gr I) de un spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 3 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor pot fi 2 variante de pensionare, in functie de grupa de munca cu care a fost echivalat stagiul de grupa I.
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 8 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani
Pentru stagiul de 12 ani de gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare de 2 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri realizati o reducere totala de 6 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 4 luni adica in 07 ianuarie 2012.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 21 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 4 luni adica in 07 ianuarie 2014.
In varianta 2 aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 4,5 %) la varsta de 55 ani si 10 luni adica in 07 iulie 2013 sau, la aceiasi data, pensie anticipata (nediminuata) daca atunci aveti stagiul de cotizare de 38 ani si 10 luni (inclusiv sporurile de vechime pentru stagiile in grupele de munca).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1