Subiect "programul de calcul a noii legi a pensiilor" Deschis de nistor sofia la data: 02/15/2011 8:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
programul de calcul a noii legi a pensiilor
Scris de: nistor sofia la data: 02/15/2011 8:00am
Gen:feminin
Data nasterii:19 .01. 1953.
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Este adevarat ca nu a-ti intrat in posesia noului program de lucru a noii legi a pensiilor 263/2011? In cazul meu care mi-am depus dosarul pe data de 01.03.2011, cand v-oi primi decizia de pensie daca la ora actuala nu se lucreaza cu noul program? Unde ma mai pot adresa pentru aceste ilegalitati? ,cine plateste ptr. vietile noastre . Va multimesc anticipat si astept un raspuns sper ,favorabil.
Re: programul de calcul a noii legi a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 02/24/2011 10:18am
Noi nu avem nici o legatura cu Casa de Pensii si speram ca nu am facut nici o ilegalitate prin faptul ca incercam sa va sprijinim informandu-va cu prevederile legislatiei din domeniu.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 19 mai 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni si stagiul minim de 13 ani si 8 luni. In aceste cconditii probabil ati cerut pensie anticipata sau anticipata partiala.
Nu vedem cum ati putut sa depuneti dosarul de pensionare pe data de 01 03 2011 daca aceasta data este peste 5 zile sau dv sunteti exigenta numai cu altii.
Noi nu facem calculul pensiilor ci avem pus pe site un program de calcul pensie conform vechii legi a pensiilor care poate fi folosit de cei care au datele necesare.
In cazul dv calculul pensiei conform legii unitare a pensiilor 263/2010 se face identic cu calculul pensiei conform vechii legi a pensiilor 19/2000 si deci daca aveti datele necesare va puteti estima pensia pentru a o compara cu cea calculata de Casa de Pensii.
In ceiace priveste calculul pensiilor de catre Casa de Pensii aceasta mai lucreaza inca la dosarele depuse in decembrie 2010 si cand va trebui la dosarele depuse dupa 01 ianuarie 2011 credem ca va avea programul de calcul actualizat conform actualei legi a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1