Subiect "contributie" Deschis de ralu la data: 02/15/2011 8:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributie
Scris de: ralu la data: 02/15/2011 8:12am
Gen:F
Data nasterii:19.06.1955
Stagiul de cotizare:36 ani si 3 luni
Alte date:
Intrebare:Va og sa aveti amabilitatea de a ma lamuri asupra a doua aspecte:
-zilele de sambata in care am lucrat in perioada 1990-2006, pentru care am fost platita 100% si pentru care am beneficiat si de o zi libera si pentru care mi s-au retinut toate contributiile , intra in calcul la stagiul de cotizare? Daca da, trebuie sa solicit o adeverinta de la angajator?
-orele suplimentare efectuate dupa orele de program, pentru care am fost platita,intra in calcul la stagiul de cotizare?
Iniferent de raspuns, va multumesc pentru ca existati!
Re: contributie
Scris de: ralu la data: 02/21/2011 10:35am
Gen:F
Data nasterii:19.06.1955
Stagiul de cotizare:36 ani/4 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!

Adaug o intrebare.
La data de 31.05.2006 am incetat activitatea la societatea la care eram angajata,inbaza art 55 lit b din Codul Muncii/ acordul partilor
Am primit si o suma reprezentand contravaloarae a 40 de salarii medii pe societate ( conform Contactului colectiv de munca), denumita in adrea pe care am primit-o de la angjator "prima de fidelitate"
Pentu suma incasata (46600 lei) mi s-au retinut contributii
In ce fel ma oate avantaja aceasta suma la calculul pensiei anticipate partial?
Cu multumiri anticipate,
Ralu
Re: contributie
Scris de: la pensie la data: 02/24/2011 10:43am
Informatii privind raspunsul la intrebarile dv gasiti pe site-ul nostru pe pagina principala la “Baza de calcul a punctajului pensiei” si “Limitarea salariului luat in calculul pensiei”
Concret raspunsurile la intrebari sunt urmatoarele :
1 Inainte de 01 aprilie 2001 plata orelor suplimentare conform prevederilor legii pensiilor 3/1977 cu completarile ulterioare nu intra in baza de calcul a pensiei si pentru aceste sume nu ati platit contributie pentru pensie ci poate celelalte taxe (impozit, asigurare de sanatate). Este o exceptie in cazul cand ati primit un spor permanent numit spor pentru lucru sistematic peste program si in acest caz trebuie sa cereti de la angajator o adeverinta cu acest spor.
2. Dupa 01 aprilie 2001 pentru sumele primite pentru orele suplimentarea ati platit CAS si acestea intra in calculul punctajului pensiei.
3 In anul 2006 suma lunara pentru care a fost retinut CAS a fost limitata la 5385 lei si deci numai aceasta (inclus si salariul pe acea luna) va intra in calcul daca intreaga suma a fost inregistrata in o sigura luna.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1