Subiect "Intrebare pt pensionare anticipata" Deschis de Elena la data: 02/15/2011 1:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare pt pensionare anticipata
Scris de: Elena la data: 02/15/2011 1:22pm
Gen:Feminin
Data nasterii:4.05.1953
Stagiul de cotizare:21 ani, din care 11 ani in grupa 2 de munca
Alte date:terminat ajutor de somaj
Intrebare:Am un certificat de incadrare in handicap( accentuat). Neavand vechime completa, as vrea sa trec pe pensia de urmas,dupa sotul meu, decedat in 2007. Este posibil ca acest certificat sa ma ajute pt a iesi la pensie anticipat?
Re: Intrebare pt pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/25/2011 1:44am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 04 octombrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni si stagiul minim de 13 ani si 10 luni.
Daca stagiul de cotizare de 21 ani a fost lucrat dupa data dobandirii handicapului atunci indepliniti conditia de reducere a varstei de pensionare cu 10 ani pentru faptul ca ati lucrat mai mult de doua treimi (19 ani si 3 luni) din stagiul complet de cotizare in starea de handicap accentuat preexistent.
Daca starea de handicap accentuat ati dobandit-o mai tarziu certificatul de handicap nu va ajuta la iesirea la pensie.
Optarea pentru pensia de urmas o puteti face numai dupa varsta standard de pensionare si daca aveti dreptul la propria pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1