Subiect "Pensionare" Deschis de Fuica Nicusor la data: 02/16/2011 5:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare
Scris de: Fuica Nicusor la data: 02/16/2011 5:49am
Gen:Barbatesc
Data nasterii:21 04 1955
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:din care 9 ani,9 luni,10 zile de gr.1,si3 ani 8luni de gr.2
Intrebare:In ce an pot iesi la pensie?
Re: Pensionare
Scris de: Fuica Nicusor la data: 02/16/2011 5:54am
Gen:barbatesc
Data nasterii:21 04 1955
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:Din care 9 ani 9 luni 10 zile de gr.1 si 3 ani,8 luni de gr.2
Intrebare:Cand pot iesi la pensie?
Re: Pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/25/2011 3:01am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 21 aprilie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Pentru a afla aceasta trebuie sa va informati la intreprinderea la care ati lucrat de unde trebuie sa obtineti si o adeverinta cu acest stagiu si cu incadrarea in grupele de munca.
Pentru stagiul de 9 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni si pentru stagiul de 4 ani in gr II (intregit cu un stagiu de 4 luni nevalorificat la gr I) de un spor de vechime de 1 an care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 6 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor pot fi 2 variante de pensionare, in functie de grupa de munca cu care a fost echivalat stagiul de grupa I.
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 9 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 21 octombrie 2015.
Pentru stagiul de 4 ani de gr II echivalat cu conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta se afla sum limita minima de 6 ani pentru care se acorda aceasta reducere.
Varianta 2
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 13 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 21 octombrie 2017.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 4,5 %in varianta 1 si 22,50 % in varianta 2) la varsta de 60 ani adica in 21 aprilie 2015 sau, la aceiasi data, pensie anticipata (nediminuata) daca atunci aveti stagiul de cotizare de 43 ani (inclusiv sporurile de vechime pentru stagiile in grupele de munca).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1