Subiect "se ia in considerare grupa la pensia anticipata????" Deschis de anton nicolae la data: 02/16/2011 10:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
se ia in considerare grupa la pensia anticipata????
Scris de: anton nicolae la data: 02/16/2011 10:49am
Gen:m
Data nasterii:4.12.1955
Stagiul de cotizare:36
Alte date:grupa a II a 6ani si 3 lui
Intrebare:ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial???am fost la casa de pensii si mi-a spus ca la paensia anticipata nu se ia in considerare grupa .multumesc
Re: se ia in considerare grupa la pensia anticipata????
Scris de: la pensie la data: 02/25/2011 6:34am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 04 decembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, cu stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 6 ani in grupa II beneficiate de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de 6 ani in aceste conditii beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an conform careia aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 04 decembrie 2019.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 36 %) la varsta de 60 ani adica in 04 decembrie 2015 sau pensie anticipata (nediminuata) dupa aceiasi data, atunci cand realizati stagiul de cotizare de 43 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiile in grupele de munca).
Credem ca ati inteles gresit ce a spus functionarul de la Casa de Pensii deoarece :
La calculul pensiei anticipate sau anticipate partiale se ia in calcul avantajele de care beneficiati pentru stagiul in gr II de munca cu exceptia reducerii varstei de pensionare. Adica nu puteti cumula reducerea varstei de pensionare de 1 an pentru stagiul in gr II cu anticiparea de 5 ani si deci nu puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 59 ani ci la varsta de 60 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1