Subiect "spor pentru grupa a II" Deschis de Negoescu Maria la data: 02/17/2011 9:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor pentru grupa a II
Scris de: Negoescu Maria la data: 02/17/2011 9:34am
Gen:
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:38 ani din care
Alte date:14 ani si 3 luni gr.II
Intrebare: Am iesit la pensie anticipat partial in septembrie 2008 cu penalizare de 5 lei. In 2009 am primit 25 lei spor pentru grupa a II a . In decembrie 2010 am primit decizia pentru pensie la limita de varsta. La punctul G din decizie scrie o,o3541 puncte in plata. Eu nu am primit in plus la pensia pentru limita de varsta decat 12 lei . Adica 5 lei penalizare si 7 lei sunt cele 5 luni lucrate si adaugate la vechime. Acum in ianuarie 2011 nu am mai primit nici un leu. Din explicatiile dvs. am inteles ca trebuia sa mai primesc un spor mai mare decat primul adica 25 lei. Va rog frumos sa-mi explicati si mie daca mai am dreptul sau nu. Va multumesc anticipat pentru efortul care il faceti pentru noi pensionarii si va doresc sanatate si putere de munca.
Re: spor pentru grupa a II
Scris de: la pensie la data: 02/26/2011 7:15am
De aceasta majorare a pensiilor, acordata de la 01 ianuarie 2011, beneficiaza numai cei care au lucrat in grupele de munca I si II, au iesit la pensie inainte de 2 noiembrie 2008 si au beneficiat de majorarea punctajului pensiei in anul 2009 conform OU 100/2008.
Dumneavoastra ati beneficiat de majorara punctajului pensiei conform OU 209/2008 la iesirea la pensie pentru limita de varsta in decembrie 2010 si este cel consemnat in decizia de pensionare la litera G cu mentiunea “Conform OU 209/2008. Aceasta majorare depinde de punctajele lunare si anuale pe perioada stagiului de gr II si poate fi mai mare decat cea primita in anul anul 2009 decat daca punctajul anual pe perioada stagiului de gr II este de cel putin 1 punct.
Nu putem aprecia daca este corect calculul insa presupunem ca nu este gresit deoarece este facut cu un program de calcul utilizat la toti pensionarii care au beneficiat de aceasta majorare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1