Subiect "data pensionare, punctaj" Deschis de HAM GHEORGHE la data: 02/19/2011 3:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionare, punctaj
Scris de: HAM GHEORGHE la data: 02/19/2011 3:54am
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:34ani,10luni, facultate seral 6ani(1982-1988), stagiu militar 1an,4luni,8zile, somaj 8luni(4luni:1999-2000;4luni:2000-2001), concediu studii 90zile(=cfs: 1982-1988); lucrat in conditii deosebite 9ani si 6luni
Alte date:in prezent sunt in CM (85 zile)-pt. operatie hernie disc
Intrebare: Pot iesi la pensie de invaliditate, CM se iau in seama la vechime, perioada de pensionare invaliditate se cumuleaza la vechime si daca aceasta ma afecteaza la punctaj?
Re: data pensionare, punctaj
Scris de: la pensie la data: 02/28/2011 1:59am
Puteti beneficia de pensie de invaliditate daca va prezentati la comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa Teritoriala de pensii si medicul expert de la aceasta comisie va incadreaza in unul din gradele de invaliditate I, II sau III.
Stagiile asimilate pentru perioada de stagiu militar, somaj, concediu pentru incapacitate temporara de munca si perioada de pensie de invaliditate sunt luate in calculul stagiului de cotizare si al punctajului pensiei, pentru pensile pentru limita de varsta, de invaliditate si de urmas si nu sunt luate in calcul pentru pensiile anticipata si anticipata partiala.
Pentru calculul punctajului pensiilor de mai sus pe perioada stagiilor enumerate in loc de salariu se iau indemnizatiile primite si daca acestea sunt mai mici decat salariul evident ca afecteaza punctajul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1