Subiect "REANGAJARE" Deschis de Niculescu N la data: 02/19/2011 8:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
REANGAJARE
Scris de: Niculescu N la data: 02/19/2011 8:31am
Gen:F
Data nasterii:25.12.1954
Stagiul de cotizare:31 ANI
Alte datE:Pensionata anticipat
Intrebare:Buna ziua,
Sunt in pensie anticipata partiala din luna iunie 2010. Va rog sa-mi spuneti in ce conditii ma pot reangaja si care sunt pasii de urmat?De asemenea as vrea sa stiu daca acest job este pentru o perioada de 6 luni sau un an, ce se intampla dupa trecerea acestei perioade...Trebuie sa fac iarasi demersurile de pensionare sau voi reveni la pensia actuala, penalizata, pana la implinirea varstei , in nov. 2014?
Multumesc anticipat.
Re: REANGAJARE
Scris de: la pensie la data: 02/28/2011 3:29am
In cazul in care va angajati cu contract de munca si platiti CAS pensia anticipata partiala se suspenda in luna urmatoare reangajarii conform art 114 din alin. (1) din legea unitara a pensiilor 263/2010.
Pentru suspendare in lege nu se prevede explicit ca trebuie sa faceti cerere dar pentru siguranta, sfatul nostru este ca dupa perfectarea formele de reangajare sa depuneti o cerere de suspendarea pensiei deoarece aveti acest drept conform aceluiasi articol din lege aliniatul (4).
Dupa incetarea activitatii indiferent de perioada, trebuie sa faceti cerere pentru reluarea in plata pensiei.
Conform art 115 din legea unitara a pensiilor 263/2010 pensia anticipata este reluata in plata (nu se mai recalculeaza) cu luna urmatoare incetarii activitatii, daca cererea de reluare in plata a pensiei a fost facuta in termen de 30 zile de la incetarea activitatii. Daca au trecut mai mult de 30 de zile se reia in plata din luna urmatoare celei in care s-a depus cererea.
Luarea in calcul a stagiului lucrat pe perioada de suspendare a pensiei anticipate partiale se face la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1