Subiect "cod numeric personal" Deschis de alexa la data: 02/19/2011 11:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cod numeric personal
Scris de: alexa la data: 02/19/2011 11:11am
Gen:
Data nasterii:13.07.1947
Stagiul de cotizare:17 ani in romania
Alte date:facultate la cluj,armata am lucrat in siria si iran in constructii inainte de 1990,am plecat in germania in 1986
Intrebare:cum pot obtine pensie in romania si cum trebuie sa procedez pentru a obtine codul numeric personal.Memtionez ca am cetatenie germana Va multumesc
Re: cod numeric personal
Scris de: la pensie la data: 02/28/2011 6:30am
Nu avem datele necesare pentru a va analiza situatia si intuim ca sunt anumite aspecte pe care nu doriti sa le faceti publice si in aceste conditii putem sa facem numai unele consideratii generale.
Persoanele care au stagii lucrate in Romania si alta tara cu care are incheiate acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale (Romania are incheiate acorduri cu toate tarile din UE) pot cumula in tara de domiciliu pensile de care au dreptul in cele doua tari .
Presupunem ca stagiile lucrate in Siria si Iran au fost lucrate prin o societate de constructii romaneasca si in acest caz sunt inregistrate in Romania.
In Romania aveti dreptul la calculul pensiei pentru limita de varsta in13 septembrie 2011 la varsta de 64 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 4 luni.
Depunerea dosarului de pensie pentru operativitate se poate depune in Romania fie personal fie mandatand o alta persona sau se poate depune in Germania la institutia care se ocupa cu pensile si la care eventual ati mai contribuit.
In privinta codului numeric personal va sfatuim sa va prezentati la ambasada sau la un consulat al Romaniei in Germania.
Pentru mai multe informatii privind pensia in cazul dv accesati site-ul Casei Nationale de Pensii care mai poate fi accesat la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1