Subiect "Conditii pentru pensionarea anticipata partial" Deschis de Viorel Chitea la data: 02/20/2011 3:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Conditii pentru pensionarea anticipata partial
Scris de: Viorel Chitea la data: 02/20/2011 3:30am
Gen:Masculin
Data nasterii:09.feb.1951
Stagiul de cotizare: 33 ani 2 luni
Alte date:
Intrebare: Daca la aceasta data varsta standard de pensionare pentru barbati este de 64 ani, iar stagiul standard complet de cotizare este de 33 ani, pot sa-mi depun dosarul pentru pensionare anticipata partial, daca am implinit varsta de 60 de ani iar perioada de cotizare este de 33 ani si 2 luni?
Re: Conditii pentru pensionarea anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/01/2011 1:20am
Ati inteles gresit. Varsta standard de pensionare nu trebuie confundata cu varsta de pensionare iar stagiul complet de cotizare cu stagiul de cotizare realizat.
Varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare se determina in functie de data nasterii conform anexei 5 la legea unitara a pensiilor 263/2010, determinare pe care o puteti face singur accesand “Varsta de pensionare de pe site-ul nostru.
Ceiace ce incercam sa spunem si noi pe site este ca la aceasta data pot iesi la pensie pentru limita de varsta (fara reduceri) cei care au varsta standard de pensionare de 64 de ani si stagiul complet de cotizare de 33 ani dar determinate
Conform anexei 5 din legea unitara a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 09 februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, cu stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) dupa varsta de 60 ani adica dupa 09 februarie 2011 atunci cand aveti stagiul de cotizare egal cu stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1