Subiect "calcul pensie" Deschis de dan la data: 02/20/2011 6:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: dan la data: 02/20/2011 6:32am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pentru perioada 1989-1995, cat am lucrat civil, este de ajuns cartea de munca cu veniturile inscrise sau trebuie ceruta adeverinta cu toate veniturile brute realizate, altele decat cele inscrise in carnetul de munca? Mentionez ca 1995-2009 am fost cadru militar/conditii speciale si mi s-a calculat/recalculat pensia iar acum astept revizuirea(doar cu adeverinta militara si carte de munca). Multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/01/2011 3:27am
In baza de calcul a pensiei inainte de aprilie 1992 pe langa salariul tarifar care se afla inscris in carnetul de munca si sporul de vechime care se determina automat mai intra si alte sporuri permanente pentru care daca ati beneficiat trebuie sa prezentati adeverinta de la angajator.
Dupa aprilie 1992 trebuia sa fie inregistrat in carnetul de munca castigul total pentru care s-a platit contributie pentru pensie suplimentara care intra in calculul pensiei.
Daca functionarii de la intreprinderea in care ati lucrat nu au respectat data de 01 aprilie 1992 pentru a inscrie castigul total in carnetul de munca si au facut aceasta de la o data ulterioara atunci adeverinta trebuie sa contina sporurile pana la data introducerii lor in carnetul de munca.
Cititi si “Baza de calcul a punctajului pensiei “ de pe pagina principala a site-ului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1