Subiect "o intrebare" Deschis de viorica petrea la data: 02/20/2011 9:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
o intrebare
Scris de: viorica petrea la data: 02/20/2011 9:48am
Gen:feminin
Data nasterii:01-06-1955
Stagiul de cotizare:38 de ani
Alte date:din care am 16 ani de grupa a2-a
Intrebare: Va rog sa ma indrumati: Am lucrat ca tesatoare covoare manuale din anul 1976 pana in data de 26 februarie 2001. In perioada 1976-1992 mi s-a inscris grupa a 2-a de munca in cartea de munca. iar perioada 1992-2001, nu am grupa a 2-a de munca, ulterior la colegile care au mai ramas pana la lichidarea unitati li s-au eliberat adiverinte pe toata perioada lucrata ca tesatoare. eu nu am aflat , iar cand m-am interesat de adeverinta ,lichidatorul nu a mai eliberat adeverinte. Puteam iesi la pensie la 55 de ani daca aveam si aceasta perioada trecuta in grupa a 2-a .Unde ma sfatuiti sa ma adresez, unitatea nu mai exista iar la arhivele statului am gasit numai sporurile
Re: o intrebare
Scris de: la pensie la data: 03/01/2011 6:05am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 01 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna, cu stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiul in aceste conditii beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni daca aveti stagiul de 16 ani in gr II sau cu 5 ani si 6 luni daca aveti stagiul de 24 ani in gr II
Pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare aveti nevoie de adeverinte pentru stagiul in aceasta grupa chiar daca acest stagiu este trecut in carnetul de munca.
In acest caz trebuie sa insistati pe langa lichidator sa aflati unde se afla arhiva de personal a intrepriderii la care ati lucrat pentru a va elibera adeverita pentru stagiul in gr II de munca fie ca este 16 sau 18 ani.
Pe de alta parte indiferent daca obtineti sau nu, adeverinta pentru grupa II de munca daca realizati stagiu de cotizare de 38 ani si 1 luna puteti obtine pensie anticipata nediminuata dupa varsta de 55 ani si 1 luna adica imediat.
Sfatul nostru este sa insistati pentru obtinerea adeverintei pentru stagiul in grupa de munca pentruca in acest caz obtineti si un punctaj suplimentar pentru acest stagiu.
In cazul ca este imposibila obtinerea adeverintei completativa stagiul de cotizare la 38 ani si 1 luna adresandu-va Casei de pensii si prin incheierea unui contract de asigurare sociala si pentru plata unei contributii de 222 lei obtineti stagiul de 1 luna care va lipseste.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1