Subiect "Lucru dupa pensionare se ia in considerare ?" Deschis de Bloj Vasile la data: 02/20/2011 12:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lucru dupa pensionare se ia in considerare ?
Scris de: Bloj Vasile la data: 02/20/2011 12:52pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna seara, am o problema mai delicata, legata de pensii, nu stiu daca poate cineva sa ma ajute, care se pricepe la pensii. Problema ar fi urmatoarea: Am lucrat in militie-politie pana in 2004, cand m-am pensionat cu drept la pensie de serviciu anticipata (sunt nascut la 14.11.1951), avand stagiu complet de cotizare. Dupa pensionare am mai lucrat 5 ani, pe baza de contract individual de munca. Acum pensiile noastre se recalculeaza (revizuiesc), conform Legii 119/2010, HG 735/2010 si OU nr. 1/2011. Intrebarea ar fi: Acum cu ocazia recalcularii pensiei, se iau in considerare si cei 5 ani lucrati dupa pensionare ???.
Eu asa cred ca ar trebui sa se ia in considerare, tinandu-se seama, de art. 99 alin 2 si 3 din Legea 263/2010 - legea unitara a pensiilor ("ART. 99
(2) Pentru asiguraţii prevăzuţi la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c), care au realizat stagiul minim de cotizare în specialitate şi care contribuie la sistemul public de pensii după împlinirea vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 6, punctajul lunar realizat în perioada respectivă se majorează cu 0,5%.
(3) Majorarea punctajului lunar prevăzută la alin. (1) şi (2) nu se acordă pentru perioadele în care se cumulează pensia cu venituri de natură salarială"), cu toate ca aici am retineri, deoarece se refera numai la majorarea punctajului, dar eu nu as avea nevoie de majorare, doar sa se acorde punctajul normal. Mai mentionez aici ca conform anexei 6 la Legea 263/2010, varsta mea standard de prnsionare este de 55 ani. Redau de asemenea si continutul art. 6 alin 1 pct. I lit c: " c) cadrele militare în activitate, soldaţii şi gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale;"
Tot in legea susmentionata, la art. 107 alin 3 si 4 se prevede: "ART. 107
(3) Pensia poate fi recalculată prin adăugarea veniturilor şi/sau a stagiilor de cotizare, prevăzute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.
(4) Pensionarii pentru limită de vârstă care, după data înscrierii la pensie, realizează stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, în condiţiile legii.
(5) Sumele rezultate în urma aplicării prevederilor alin. (3) şi (4) se acordă începând cu luna următoare celei în care a fost înregistrată solicitarea".
M-am gandit oare bine - cum ca as avea dreptul sa se ia in considerare si cei 5 ani ?, sau sunt alte dispozitii legale pe care eu n u le cunosc si care prevad ca nu as avea acest drept ?. Rog daca poate cineva sa ma lamureasca. Multumesc mult si va doresc toate cele bune...si scuze ca am scris asa mult.
Re: Lucru dupa pensionare se ia in considerare ?
Scris de: la pensie la data: 03/01/2011 8:27am
Noi credem ca unele detalii care nu sunt clare vor fi clarificate prin normele de aplicare ale legii 263/2010. care nu au fost publicate inca.
Interpretand strict prevederile legilor consideram urmatoarele :
Conform art 2 din legea 119/2010 pensia dv a devenit pensie pentru limita de varsta conform legii pensiilor 263/2010.
Confort art 107 din legea 263/2010 pensia dv poate fi recalculate prin adaugarea stagiilor de cotizare nevalorificate insa conform alin (4) al acestui articol pentru aceasta trebuie sa faceti o solicitare deci aceasta recalculare nu se face din oficiu cu ocazia recalcularii pensiei dv conform legii 119/2010 ci trebuie sa depuneti o cerere in acest sens.
Evident nu veti primi majoararea punctajului pe aceasta perioada deoarece ati cumulate pensia cu salariul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1