Subiect "plata 5.5% pentru sanatate" Deschis de Besliu Daniela la data: 02/21/2011 4:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plata 5.5% pentru sanatate
Scris de: Besliu Daniela la data: 02/21/2011 4:15am
Gen:feminin
Data nasteri05.10.2009
Stagiul de cotizare:ani 31
Alte date:14ani si 9 luni grupa II de munca
Intrebare:am iesit la pensie in deptembrie 2009 si vreau sa stiu daca trebuie sa beneficiez de crestere pentru grupa II.
Deasemeni vreau sa stiu de ce mi-a fost retinut procentul de 5.5% pentru sanatate pe toata pensia de 960 de lei si nu doar pe diferenta intre 740 de lei si 960 de lei.
Va multumesc pentru intelegere.
Re: plata 5.5% pentru sanatate
Scris de: lucia la data: 02/21/2011 7:06am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Raspuns pt.Daniela Besiu referitor la 5,5%pt sanatate:cautati pe internet FACIAS.ORG modelul de plangere pt.aceasta retinere si o depuneti la casa de pensii-registratura- atasand si un cupon de pensie.Spuneti-le si altor pensionari!
Re: plata 5.5% pentru sanatate
Scris de: la pensie la data: 03/02/2011 5:00am
Pensionarii iesiti la pensie dupa 2 noiembrie 2008 au primit la iesirea la pensie punctajul suplimentar pentru grupele de munca conform OU 209/2008 punctaj care il gasiti consemnat la litera G din decizia de pensionare. In consecinta acum nu mai primiti majorarea punctajului p[ensiei pentru stagiul in gr II.
In ceeace priveste retinerea contributiei pentru asigurarile de sanatate pentru toata pensia nu intentionam sa justificam o asemenea masura, pe care si noi o consideram incorecta, dar aceasta se face ca urmare a modificarii legii asigurarilor de sanatate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1