Subiect "reducerea virstei de pensionare" Deschis de Vrabie Sanziana la data: 02/21/2011 6:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea virstei de pensionare
Scris de: Vrabie Sanziana la data: 02/21/2011 6:47am
Gen:F
Data nasterii:24.06.1957
Stagiul de cotizare:36 ani si 9 luni
Alte date:7 ani si 5 luni grupa II
Intrebare:Asi dori sa ma lamuriti daca in cazul pensiei anticipate (nu anticipata partial) se ia in considerare reducerea pentru grupa si vechimea acordata aferenta stagiului de grupa(in cazul meu 1 an reducere si 1 an si 9 luni vechime). La ghiseul Directiei Judetene de Pensii mi s-a dat un raspuns negativ dar de pe saitul d-voastra inteleg ca se tine cont de reducere in caz de pensie anticipata. Am inteles gresit? Cu multumiri.
Re: reducerea virstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/02/2011 6:10am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in 24 martie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni, cu stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de 37 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceste conditii de 7 ani beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an conform careia aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 9 luni adica in 24 martie 2017.
Pensie anticipata nediminuata aveti dreptul la varsta de 55 ani si 9 luni adica in 24 martie 2013 (deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca) daca pana atunci realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 9 luni (inclusiv sporul de vechime de 1 an si 9 luni pentru stagiul in grupa II de munca). La data de 24 martie 2017 pensia anticipata devine automat pensie pentru limita de varsta.
Re: reducerea virstei de pensionare
Scris de: Vrabie Sanziana la data: 03/04/2011 8:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Ma scuzati,cred ca e o greseala (sau nu) 1 an si 9 luni de la grupa nu se aduna cu stagiul complet care e 36 si 9 luni? Daca e asa inseamna ca 36 ani si 9 luni plus 1 an si 9 luni egal 38 ani si 6 luni. Va multumesc si va rog sa imi spuneti daca gresesc. Asi fi mai linistita; daca nu am varsta pt iesire la pensie anticipata macar sa stiu ca stagiul e aproape complet.
Cu multumiri,
Vrabie Sanziana
Re: reducerea virstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/04/2011 9:03am
Aveti dreptate gresala am facut-o noi din neatentie si ne cerem iertare. Corect este 38 ani si 6 luni
Re: reducerea virstei de pensionare
Scris de: Vrabie Sanziana la data: 03/07/2011 5:42am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mii de multumirei. Sa aveti o zi buna.
Re: reducerea virstei de pensionare
Scris de: Vrabie Sanziana la data: 03/21/2011 3:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa imi spuneti daca Contractul de ucenicie intra la vechime si daca da, de unde ar trebui sa cer adeverinta. De la scoala care avea contract cu fosta intreprinderea sau de la fosta intreprindere.
Va multumesc
Re: reducerea virstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/22/2011 4:42am
Presupunem ca dv ati avut contract de ucenicie si raporturi de munca cu intreprinderea si aceasta v-a trimis la scoala cateva luni iar in rest ati muncit la intreprindere. In acest caz perioada lucrata este luata in calculul vechimii iar adeverinta trebuie sa o obtineti de la intreprindere.
Re: reducerea virstei de pensionare
Scris de: Vrabie Sanziana la data: 03/24/2011 8:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: In perioada 70-80 se faceau cursuri comasate la scoala profesionala (cursuri de 2 ani) si se muncea in intreprindere, 1/3 scoala 2/3 munca in fabrica. Pe noi scoala (un reprezentant al scolii) ne-a dus la intreprindere sa semnam contractele de ucenicie. Scoala avea contract de colaborare cu intreprinderea pentru formarea ucenicilor...si nu stiu daca intreprinderea e cea care trebuie sa ne elibereze adeverinta. Daca se poate sa ma lamuriti... eu va multumesc anticipat. Sa aveti o zi buna
Vrabie Sanziana
Re: reducerea virstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/26/2011 8:29am
Nu putem sa va lamurim pentruca nici noi nu suntem lamuriti de situatia dv pentruca insistati sa prezentati o situatie pe care nu o cunoastem.
Daca ati avut contract cu o intreprindere, incheiat inainte de inceperea scolii aceasta intreprindere trebuia sa va intocmeasca carnet de munca si sa inscrie aceasta perioada in carnetul de munca si atunci vi se recunoaste aceasta perioada fara dificultate. Daca aveti incheiat acest contract inainte de inceperea scolii si nu vi s-a intocmit carnet de munca cereti adeverinta de la intreprinderea unde ati facut practica, cu acest stagiu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1