Subiect "punctaj grupa 2 de munca" Deschis de nagy alexandru la data: 02/21/2011 6:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj grupa 2 de munca
Scris de: nagy alexandru la data: 02/21/2011 6:48am
Gen:
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:45ani
Alte date:19 ani si 10 luni grupa 2 de munca
Intrebare:cum se calculeaza punctajul pentru anii de grupa 2-a de munca?
Din nov.2009 sint in pensie de invaliditate.la primirea deciziei a fost adaugata si majorarea pentru grupa .la 19 si 10 luni de grupa a 2-a am primit 0,12 maj .de ce exista diferenta de maj pentru aceiasi vechime in grupa?
am intrebat la casa de pensii si mi s-a explicat ca e in functie de salar. pai maj pentru grupa nu e stabilita de acelasi punctaj in functie de ani? acuma si in functie de salar?cum adica daca ai avut salar mare si mai putini ani de grupa primesti mai mult decit altul care a lucrat mai multi ani in grupa si salat mai mic?va rog daca puteti sa ma lamuriti.multumesc anticipat.
Re: punctaj grupa 2 de munca
Scris de: la pensie la data: 03/02/2011 6:40am
Asa a fost facuta legea ca majorarea sa depinda si de numarul de ani si de salariu cum spuneti dv. Si dv ati primit aceasta majorare conform aceleasi reglementari adica si pentru numarul de ani si pentru salariu avut pe acea perioada.
Pentru cei iesiti la pensie inainte de 2 noiembrie 2008 li s-a dat in cursul anului 2009 o majorare numai in functie de numarul de ani iar acum acestora li se da o diferenta calculata si in functie de salariu si aceasta dovedeste ca aceasta prevedere a legii este mai avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1