Subiect "Handicap gr.II" Deschis de nicolae gheorghe la data: 02/21/2011 8:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Handicap gr.II
Scris de: nicolae gheorghe la data: 02/21/2011 8:03am
Gen:
Data nasterii:22.07.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Vã rog dacã se poate,in limita timpului disponibil sã-mi raspundeti la urmatoarele întrebari: Sunt nascut in data de 22.07.1959.Am lucrat timp de 21 de ani intr-o societate,plãtind deci în toti acesti ani contributia la sistemul public de pesii. În urmã cu 13 ani mi-am schimbat locul de munca in domeniul clerical plãtind contribuþia la sistemul propriu de pensii,neintegrat in sistemul public,asa cum prevede legea. 1.La pensionare,cum mi se va calcula vechimea si pensia,fiind persoana cu handicap accentuat de la varsta de 13 ani)? 2.Unde va trebui sã-mi depun dosarul de pensionare? 3.La ce varsta voi iesi la pensie? Vã multumesc si vã doresc o zi bunã!
Re: Handicap gr.II
Scris de: la pensie la data: 03/02/2011 8:37am
In cazul cand o persoana a lucrat si a cotizat in doua sisteme de pensii neintegrate pensia se calculeaza separat conform legislatiei din cele doua sisteme.
Site-ul nostru se ocupa numai de pensile din sistemul public de pensii si nu cunoastem legislatia din sistemul clerical.
In sistemul public de pensii
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in in conditii de handicap, in 22 iulie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, cu stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare adica pensionarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani adica in 22 iulie 2014 daca atunci aveti stagiul de cotizare lucrat in conditii de handicap mediu de 35 ani.
Conform art 192 alin (1) din legea unitara a pensiilor “intre sistemul public de pensii si sistemele proprii de pensii de asigurari sociale neintegrate acestuia, se recunosc reciproc stagiile de cotizare …. in vederea deschiderii dreptului la pensie pentru limita de varsta …”
Deci daca in 22 iulie 2014 puteti aduce dovada ca aveti un stagiu de cotizare de cel putin 14 ani in sistemul clerical de pensii pe langa stagiul de cotizare de 21 ani in sistemul public de pensii puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta in sistemul public. In calculul punctajului pensiei in sistemul public se iau numai cei 21 ani cotizati in acest sistem.
Dosarul de pensie in sistemul public de pensii se depune la Casa Teritoriala (judeteana) de Pensii de care apartine domiciliul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1