Subiect "Reducerea varstei de pensionare" Deschis de ISTRATE la data: 02/21/2011 8:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducerea varstei de pensionare
Scris de: ISTRATE la data: 02/21/2011 8:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine in privinta reducerii varstei de pensionare pentru persoanele care au lucrat la grupa I de munca inainte de anul 2001.
Nu se mai reduce varsta de pensionare daca ai lucrat mai putin de 20 de ani sau cum?
O persoana care a lucrat 11 - 12 ani la grupa I inainte de 2001 si nu a iesit inca la pensie mai beneficiaza sau nu de reducerea varstei de pensionare?
Cu respect,
Iuliana
Re: Reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/02/2011 9:08am
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” Aceasta echivalare o aflati de la angajatorul la care ati lucrat stagiul de gr I desi dupa cate stim in cazul dv ati obtinut stagiul de gr I in instanta si in acest caz echivalarea trebuia stabilita prin hotarare judecatoreasca. Incadrarea in conditiile speciale a locurilor de munca s-a facut prin anexele 1 si 2 din legea 226/2006 sau se face acum prin anexele 2 si 3 din legea unitara a pensiilor 263/2010
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru stagiul de 14 ani (atat stim ca aveti dv) in aceasta grupa aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani (calculata in pozitia 3 din programul de calcul “Reducerea varstei de pensionare” de pe site-ul nostru) si puteati sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani si 9 luni adica din 28 ianuarie 2011.
Daca locul dv de munca de gr I nu a fost echivalat cu grupa conditii speciale a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 si aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani (calculata in pozitia 5 din programul de calcul “Reducerea varstei de pensionare” de pe site-ul nostru) putand sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 9 luni adica in 28 ianuarie 2015.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1