Subiect "Unde ma pot adresa pt grupele 1 si 2?" Deschis de Bogdan la data: 02/21/2011 8:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Unde ma pot adresa pt grupele 1 si 2?
Scris de: Bogdan la data: 02/21/2011 8:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!Am si eu o mica intrebare.Parintii mei sunt pensionati pe caz de boala,gr 2,iar luna aceasta tatalui meu i-a venit pensia marita,iar mamei mele nu..Va rog,la ce sediu ma pot adresa pentru a rezolva sau a afla informatii despre aceasta problema? Va multumesc anticipat!
Re: Unde ma pot adresa pt grupele 1 si 2?
Scris de: la pensie la data: 03/02/2011 9:37am
In conditii normale ar trebui sa va adresati Casei Teritoriale de Pensii dar inainte de aceasta trebuie sa stabiliti daca mama dv are dreptul la aceasta marire si credem ca nu era rau daca ne dati si noua datele necesare, asa cum fac si alti pensionari, pentru a analiza daca mama dv are dreptul la majorarea punctajului pensiei pentru stagiile in grupele I si II de munca.
Conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca sunt:
- Sa aiba stagii lucrate in grupele I si II de munca inainte de aprilie 2001
- Sa fie pensionata inainte de 2 noiembrie 2008 (cei care au primit decizii de pensionare dupa aceasta data au primit prin aceasta decizie majorarea punctajului pentru stagiile in gr I si II de munca)
- La calculul pensiei sa fi fost folosit stagiul complet de cotizare determinat conform datei de nastere si legii pensiei in vigoare la data emiterii deciziei de pensionare.
Cunoastem cazuri de pensionari care indeplineau conditiile de mai sus si deci aveau dreptul la majorare , nu au primit-o la pensia din luna februarie 2011 ci a primit separate majorarea prin posta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1