Subiect "pensie" Deschis de ADINA la data: 02/21/2011 12:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: ADINA la data: 02/21/2011 12:29pm
Gen:femeie
Data nasterii:29 iulie 1955
Stagiul de cotizare:32ani si 8 luni
Alte date:militar activ
Intrebare:am 32 ani si 8 luni vechime din care 11 ani si 9 luni ca militar, intrebarea este cand pot sa ma pensionez, ce fel de pensie pot avea, civila sau militara tinand cont ca nu am stagiul minim de cotizare in specialitate de 15 ani si cum se calculeaza pensia tinand cont ca am si stagiu de cotizare ca civil si ca militar. cu multumiri
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/03/2011 2:13am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 29 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, cu stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere beneficiati de prevedrile pentru militari cu pensie pentru limita de varsta daca indepliniti conditiile de varsta standard de pensionare de 55 ani, cu stagiul complet de cotizare de 20 ani si stagiul minim de cotizare in specialitate de 15 ani.
Denumirea pensiilor este identica in ambele cazuri numai conditiile sunt diferite
Nu cunoastem ce vor prevedea Normele de aplicare ale legii unitare a pensiilor care urmeaza sa fie elaborate dar interpretand textul legii presupunem urmatoarele variante :
1 Daca lucrati in continuare ca militar pana cand obtineti stagiul minim in specialitate de 15 ani atunci veti putea iesi la pensie pentru limita de varsta iar punctajul pensiei va fi constituit dintr-un punctaj pe perioada lucrata ca civil calculat cu stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si un punctaj pe perioada lucrata ca militar calculat cu stagiul complet de cotizare de 20 ani.
2 Daca va pensionati inainte de a realiza stagiul minim in specialitate atunci punctajul pentru intreaga perioada lucrata (civil si militar) va fi calculat cu stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni, Aici asteptam precizari in normele de aplicare ale legii.
Varianta 1 este avantajoasa.
In varianta 2 in present puteti beneficia de pensie anticipata partiala diminuata in fuctie de numarul de luni de anticipare (pana la 29 septembrie 2015) Astfel daca ati cere aceasta pensie incepand cu 01 aprilie 2011 diminuarea ar fi de 39 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1