Subiect "Recalculare Pensie" Deschis de AMANOLESEI PETRU la data: 02/22/2011 2:07pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare Pensie
Scris de: AMANOLESEI PETRU la data: 02/22/2011 2:07pm
Gen:B
Data nasterii:26.05.1955
Stagiul de cotizare:35
Alte date:studii univ. da;18 ani gr I, pana la 01.04.2001 obtinuti in instanta, lucrat la RENEL.
Am depus dosarul de pensie in data de 30.12.2010.
Intrebari:
1) Beneficiez de sporul care se da pentru grupele de munca in 2011?
2) Grupa de munca obtinuta prin instanta, respectiv 18 ani ma ajutau sa ies la pensie in acest an cu legea noua?
3) Deja am aflat ca voi avea o pensie foarte mica; ma pot adresa undeva sa mi refaca calculul pensiei?

Cu stima P. Amanolesei
Re: Recalculare Pensie
Scris de: la pensie la data: 03/04/2011 4:04am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 26 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . In cazul dv presupunem ca s-a echivalat cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 18 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 9 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare (eventual si stagiul militar).
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 pot fi 2 variante de pensionare
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 18 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 9 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani adica in 26 mai 2011.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 18 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 26 mai 2016.
In varianta 2 aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) in 26 mai 2015 avand stagiul de cotizare peste 43 ani luand in calcul sporul de vechime pentru grupa de munca si fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare.
La calculul pensiei beneficiati de majorarea punctajului pe perioada stagiului de gru I de munca.
Dupa cum am raspuns mai sus puteati iesi la pensie acest an numai in varianta 1 care este putin probabila.
Daca retineti copii dupa toate datele dosarului de pensie puteti sa va calculati singur pensia pe site-ul nostru, care intre timp va fi adaptat la noua lege a pensiilor. Daca doriti calculul cu plata gasiti pe internet persoane care fac acest serviciu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1