Subiect "dosar pt pensie" Deschis de Megheles Ilie la data: 02/23/2011 2:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dosar pt pensie
Scris de: Megheles Ilie la data: 02/23/2011 2:39am
Gen:M
Data nasterii:17.03.1961
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:10 ani lucrati in minerit din care 8 subteran si 14 ani grupa a II la renel
Intrebare:cand as putea sa depun dosarul pt pensie
Re: dosar pt pensie
Scris de: la pensie la data: 03/04/2011 6:37am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 17 martie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru a calcula reducerea varstei de pensionare trebuie sa specificati stagiul si grupa in care a fost stagiul pentruca nu noi stabilim grupa de munca.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010.
Asa cum ati datele am facut calculul pentru un stagiu de 8 ani lucrat in gr I echivalat cu conditii speciale si un stagiu de 14 ani in grupa II echivalat cu conditii deosebite situatie pe care o consideram foarte probabila.
Pentru stagiul de 8 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si pentru stagiul de 14 ani in gr II de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 6 luni.
Pentru un stagiu de 8 ani lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani.
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare de 3 ani.
Cumuland cele doua reduceri realizati o reducere totala de 7 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 17 martie 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1