Subiect "facultate, armata" Deschis de sorin la data: 02/23/2011 4:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
facultate, armata
Scris de: sorin la data: 02/23/2011 4:36am
Gen:m
Data nasterii:10.08.1949
Stagiul de cotizare:
Alte date: profesor
Intrebare: In ce fel influenteaza, 5 ani de facultate la zi + stagiul militar TR, data iesirii la pensie si valoarea punstului de pensie. Am introdus datele la calculator varsta de pensionare si apare varsta 64 ani si 10 luni
Re: facultate, armata
Scris de: la pensie la data: 03/04/2011 6:55am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 10 iunie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni.
La aceasta pensie (pentru limita de varsta) sunt luate in calcul stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul militar, atat ca stagiu cat si la calculul punctajului pensiei fara a influenta data iesirii la pensie.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) daca aveti stagiul de cotizare de 34 ani si 8 luni sau pensie anticipata (nediminuata) daca aveti stagiul de cotizare de 42 ani si 8 luni. La aceste pensii (anticipata partiala si anticipata) nu se iau in calcul nici la stagiu si nici la punctaj stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul militar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1