Subiect "CAND POT SA IES LA PENSIE" Deschis de FLORESCU VASILE la data: 02/23/2011 7:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CAND POT SA IES LA PENSIE
Scris de: FLORESCU VASILE la data: 02/23/2011 7:53am
Gen:M
Data nasterii:25.03.1959
Stagiul de cotizare:34 DE ANI SI 6 LUNI
Alte date:AM LUCRAT 14 ANI IN GR1 CU PARTICIPARE 75%; 10 ANI DE GR 1 CU PARTICPARE 100% SI 8 ANI DE GR 2
Intrebare:CUM SE CALCULEAZA , CAND POT SA IES LA PENSIE SI CATI ANI SE SCAD DIN VARSTA DE PENSIONARE
Re: CAND POT SA IES LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 03/04/2011 7:56am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 25 martie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 si deci datele dv sunt eronate deoarece nu puteati lucra 32 ani inainte de aprilie 2001 si in acest caz vom face presupuneri adica vom considera ca ati lucrat cele doua stagii in gr I inainte de aprilie 2001 iar stagiul de 8 ani este lucrat dupa aprilie 2001 in grupa conditii deosebite.
Dupa aprilie 2001 stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010.
Pentru stagiul de 24 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 12 ani si pentru stagiul de 8 ani in conditii deosebite de un spor de vechime de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor pot fi mai multe variante de pensionare, dupa grupa de munca cu care a fost echivalat stagiul de grupa I, informatie pe care o aflati de la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu.
Noi vom lua in calcul numai 2 variante.
Varianta 1
Daca locurile dv de munca de gr I a fost echivalate cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 20 ani intregi (corectat cu procentul de 75 % pentru primul stagiu) aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani.
Pentru stagiul de 8 ani de in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare de 1 an si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri realizati o reducere totala de 11 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani si 6 luni adica in 25 septembrie 2012.
Varianta 2
Daca locurile dv de munca in gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 28 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 25 septembrie 2017.
Reducerile calculate mai sus le puteti face si dv in cate variante doriti pe site-ul nostru accesand pagina “Reducerea varstei de pensionare”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1