Subiect "care este baza legala a mentiunii..?" Deschis de Eugenia G. la data: 02/23/2011 7:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
care este baza legala a mentiunii..?
Scris de: Eugenia G. la data: 02/23/2011 7:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
La pagina de "Calculul reducerii stagiului compl de cotizare si a varstei de pensionare" in tabelul de calcul, la criteriul 6 era inscrisa (intocmit cf Legii 19/2000) inscrisa mentiunea:

"De aceasta reducere puteti beneficia numai pina in 31 Martie 2011.".

Intrebare: conform carei prevederi legale este mentionata data de 31.03.2011? In care lege (L263/2011, L19/2000???)exista aceasta prevedere?
Am cautat in L263/2010 si si in L19/2000 si nu am gasit, va rog indrumati-ma.


Intrebare:daca intreprinderea la care am lucrat nu mai exista, iar lichidatorul ei si-a incheiat activitatea, cui trebuie sa cer precizari privind asimilarea grupei I de munca (cu conditii speciale) si a grupei II de munca (cu conditii deosebite)?
Unitatea la care am lucrat, cea care nu mai exista, un santier, si-a desfasurat activitatea pe teritoriul/incinta unei unitati A, care nu apare in tabelul din L263/2010, la cuptoarele de var-cu echipe de zidari samotori si pe teritoriul/incinta altei unitati B, care apare in tabel.
Va multumesc.
Re: care este baza legala a mentiunii..?
Scris de: la pensie la data: 03/04/2011 8:26am
Am mai raspuns la aceste intrebari dar vom incerca sa fim mai expliciti.
1 Raspunsul la prima intrebare este ca prevederea in cauza a fost continuta in art 167^1 din legea 19/1990 care in prezent este abrogata si nu vedem motivul unui asemenea interes pentru o prevedere abrogata.
2 Dupa lichidarea intreprinderii lichidatorul avea obligatia sa predea arhiva de personal unei alte societati spre administrare sau Arhivelor Statului si acestea sunt obligate sa elibereze adeverinte pentu stagii in grupele de munca daca va adresati lor.
3 Incadrarea unor locuri de munca din cadrul santierelor care au lucrat in anumite incinte depinde de faptul ca au fost intocmite documentatiile necesare acestor incadrari de catre conducerile acestor santiere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1