Subiect "calcul pensie" Deschis de Bălănică Mariana la data: 02/23/2011 8:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Bălănică Mariana la data: 02/23/2011 8:05am
Gen:F
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:34,8
Alte date:conditii normale
Intrebare:in data de 09.02.2011 am introdus dosarul de pensie, am si numar de inregistrare din acea data.Astazi 23.02.2011 am dat telefon la oficiul de pensii si am intrebat care este stadiul dosarului meu. Mi s-a spus ca nu au primit inca programul dupa care se calculeaza acum pensia(dupa L 263). Intrebarea mea este , daca este posibil ca nici pana acum sa nu se fi primit noul program?Nu am stagii de cotizare asimilate.
Va multumesc.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/04/2011 8:40am
Logic o lege nu poate fi pusa in aplicare decat dupa ce sunt aprobate normele de aplicare. Deci si elaborarea programului de calcul si implicit calculul pensiei conform prevederilor legii unitare a pensiilor nu poate fi facuta decat dupa aprobarea normelor de aplicare a acesteia care nu au fost inca elaborate si publicate.
Deci mai intai trebuie sa apara Normele de aplicare apoi elaborarea programului de calcul si numai dupa aceia calculul pensiilor.
Evident ca prin explicarea acestei succesiuni nu vrem sa justificam aceste intarzieri care ne mira si pe noi si nu stim cand vor fi realizate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1