Subiect "si prin noua lege se reduce cu 10 ani , nr. ani baza de calcul pentru pensie sau numai varsta de pensionare, pentru persoane cu handicap accentuat" Deschis de maria la data: 02/23/2011 8:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
si prin noua lege se reduce cu 10 ani , nr. ani baza de calcul pentru pensie sau numai varsta de pensionare, pentru persoane cu handicap accentuat
Scris de: maria la data: 02/23/2011 8:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: si prin noua lege se reduce cu 10 ani , nr. ani baza de calcul pentru pensie sau numai varsta de pensionare, pentru persoane cu handicap accentuat
Scris de: la pensie la data: 03/05/2011 4:35am
Vechea lege a pensiilor 19/2000 cat si actuala lege unitara a pensiilor 263/2010 au aceiasi prevedere privind reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare (utilizat la calculul pensiei) adica:
Persoanele care au lucrat un stagiu de cotizare egal cu doua treimi din stagiul complet de cotizare, in conditii de handicap accentuat, preexistent calitatii de asigurat au dreptul la reducerea cu 10 ani a varstei standard de pensionare si reducerea cu o treime a stagiului de cotizare.
Varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare nereduse sunt determinate in functie de data de nastere conform anexei 3 la legea pensiilor 19/2000 sau anexa 5 la legea unitara a pensiilor 263/2010
In aceste conditii se face reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare numai pentru femeile care au stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Singura deosebire intre cele doua legi este ca femeile nascute dupa martie 1955 au stagii complete de cotizare diferite conform celor doua ledi si reducerile stagiilor complete va fi diferita in cazul legii 263?2010 fata de vechea lege.
Deoarece dv nu dezminteti obisnuinta femeilor de a ascunde data nasterii nu va putem calcula aceste reduceri insa am venit in sprijinul femeilor si am postat pe site un program de calcul cu care va puteti calcula singura aceste reduceri.
Pentru aceasta accesati, de pe pagina de forum, pagina “Reducerea varstei de pensionare” si pe aceasta introduceti data de nastere iar la numarul 7 puneti “Da” daca aveti stagiul de cotizare cerut de program, in conditii de handicap iar programul va indica varsta standarnd si stagiul complet reduse.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1