Subiect "intr." Deschis de GHEORGHE D. la data: 03/04/2011 9:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intr.
Scris de: GHEORGHE D. la data: 03/04/2011 9:38am
Gen:M
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:PENSIE LIMITA DE VARSTA

sunt nascut in 1958.25.12,am lucrat 22ani 8luni,din care 11 ani si 8 luni grupa2 de munca cu un total stagiu de cotizare de 36 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 35ani fiind pensionat pe caz de boala.Am un certificat medical din anul 1978,eliberat de comisia din MAPN,din care reiese ca in timpul stagiului militar am avut accident survenit in timpul si din cauza obligatiunilor militare,am fost clasat, nemaivazand cu un ochi si m-am intors la munca.Eu nu am certificat de handicap,intreb:pot beneficia de reducere a varstei de pensionare si cum sa procedez?ce variante sunt?
Re: intr.
Scris de: la pensie la data: 03/07/2011 4:13am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 25 decembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 11 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 9 luni care se Stagiile de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 si pentru stagiul de 11 de ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani conform careia aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in 25 decembrie 2021.
Pentru a obtine certificat de handicap trebuie sa va prezentati la comisia de evaluare pentru persoane adulte cu handicap organizata pe langa Consiliul Judetean sau de Sector si aceasta va poate incadra in unul din gradele de handicap (grav,accentuat sau mediu). In certificat se consemneaza si data dobandirii handicapului daca prezentati dovezile necesare.
Puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare (care se cumuleaza cu cea pentru stagiul in grupa de munca) astfel :
1- cu 15 ani daca ati lucrat 11 ani si 8 luni cu handicap grav preexistent
2- cu 10 ani daca ati lucrat 23 ani si 4 luni cu handicap accentuat preexistent
3- cu 10 ani daca ati lucrat 11 ani si 8 luni cu handicap mediu preexistent
Din cele 3 variante, dupa parerea noastra, numai varianta 2 poate fi luata in discutie daca vi se elibereaza certificat de handicap accentuat si completati stagiul lucrat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1