Subiect "iesire la pensie limita de virsta" Deschis de Galcoi Ioachim la data: 03/05/2011 7:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie limita de virsta
Scris de: Galcoi Ioachim la data: 03/05/2011 7:08am
Gen:masculin
Data nasterii:25 06 1955
Stagiul de cotizare:conditii speciale 7 ani 4luni 20zile in minerit conditii deosebite 8 ani 5 luni 3 zile ,conditii normale 11 ani 9luni 12 zile,stagiu militar9 luni,facultate5 ani stagiu asimilat[concediu boala}3luni20zile
Alte date:din 15 oct 2009 pensie inv grII
Intrebare:cind voi iesi la pensie la limita de virsta conform noii legi a pensiilor si daca voi beneficia de marirea punctajului pentru perioada lucrata in cond speciale si in conditii deosebite?
Re: iesire la pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 03/07/2011 6:17am
de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 25 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrati in conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 8 ani lucrati in conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare cumulate cu stagiile assimilate pentru stagiul militar, studii universitare si perioada de pensie de invaliditate.
Pentru stagiul de 7 ani in conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei de pensionare de 3 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 8 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare de 1 an si 6 luni conform carora aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 25 iunie 2015.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1