Subiect "Data iesire pensie anticipata" Deschis de Alina N. la data: 03/07/2011 4:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data iesire pensie anticipata
Scris de: Alina N. la data: 03/07/2011 4:38am
Gen:F
Data nasterii:10 noimebrie 1956
Stagiul de cotizare: 28 de ani plus 5 ani de facultate
Alte date: 17 ani si 9 luni incadrata la grupa a doua

Intrebare: In conditiile in care acum nu mai sunt angajata, deci aceasta ramane stagiul de cotizare, cand pot iesi la pensie anticipata partiala?

Nelamurirea mea este de fapt legata de faptul ca am doar 28 de ani de cotizare si nu stiu daca cei 17 ani si 9 luni de grupa a doua ma ajuta la cresterea stagiului de cotizare pentru a putea iesi la pensie anticipata partiala.
Va mulumesc!
Re: Data iesire pensie anticipata
Scris de: Alina N la data: 03/07/2011 4:44am
Am uitat sa precizez ca toti anii de grupa a doua au fost inainte de 1 aprilie 2001.
Multumesc
Re: Data iesire pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/09/2011 1:54am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 10 iunie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni.
Pentru stagiul de 17 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 32 ani si 3 luni fara stagiul asimilat pentru studii universitare si 37 ani si 3 luni cu acesta.
Stagiile de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceste conditii de 17 de ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 1 luna adica in 10 decembrie 2013.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 55 ani si 7 luni adica in 10 iunie 2012. Pentru aceasta pensie se cere sa aveti stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni pe care il depasiti fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare. Daca cereti pensie anticipata in 10 iunie 2012 diminuarea va fi de 13,5%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1